فرآیند شکوفایی دنیای اجتماعی کودک

اگر از والدین سؤال شود كه آیا دوست دارند فرزندشان در آینده بتواند در اجتماع پیروز و موفق باشد، بی شك پاسخ خواهند داد:بله! اما متأسفانه بسیاری از والدین حتی كمترین فرصت را به كودكان خود نمی دهند تا آنان مجال این را داشته باشند كه افكار و احساسات خود را آشكار سازند. اغلب والدین از كودكانشان انتظار دارند كه ساكت بوده و تسلیم خواست های آنان باشند، به خصوص در اوقاتی كه در خارج از خانه همراه آنان هستند و این انتظار حداقل تا سن ۲۰ سالگی فرزند ادامه دارد و بعد از این سن آنان منتظرند كه حصارها شكسته شود و فرزندشان بتواند بر تمامی معضلات اجتماعی فایق آید.

اجتماعی شدن نیز باید به کودک آموخته شود، به عنوان مثال وقتی مادری در حال پوشانیدن لباس های كودك خردسال خود می باشد باید به او توضیح دهد كه در حال انجام چه كاری است و یا هم اكنون پدر مشغول انجام چه وظیفه ای می باشد و حتی الامكان جزییات را نیز توضیح دهد. پدر و مادرها مسئولند كه برای علایق و قدرت تشخیص فرزندان خود احترام قایل شوند، به طوری كه آنها باور كنند كه وجود دارند و می توانند فكر كنند و نظریاتشان نیز مهم است. والدین همچنین مسئولند كه فرزندان خود را از وقایع پیرامون خود آگاه سازند و به آنان توضیح دهند كه در محیط پیرامونشان چه وقایعی در شرف انجام است؛ حتی اگر آنان قدرت تحلیل این رویدادها را هم نداشته باشند.

براساس تحقیقات به عمل آمده بازی‌های گروهی باعث ارتباط کودک با محیط می‌شود و دنیای اجتماعی کودک را گسترش می‌دهد همچنین در بازی‌های گروهی روحیه همکاری و همیاری کودک پرورش داده می‌شود.

باید در نظر گرفت که کودک در این بازی‌ها رعایت حق و حقوق دیگران را یاد می‌گیرد و همچنین در بازی‌های گروهی، کودک حمایت از ضعیف‌ترها را یاد می‌گیرد و تمرین می‌کند. نیاز به برتری جویی که در همه افراد و در همه سنین وجود دارد، در بازی های گروهی کودکان، ارضا می‌شود.نقطه ی قابل تامل این است که کودک در بازی‌های گروهی یاد می‌گیرد از حق خودش دفاع کند و همچنین تعامل و ارتباط اجتماعی با دیگران را تمرین می‌کند و به طور کلی انسان موجودی اجتماعی است و بازی‌های گروهی، کودک را برای ورود به اجتماع و پذیرفتن نقش‌های اجتماعی تربیت می‌کند، بنابراین بازی‌های گروهی در کودکان برای یادگیری ارتباط با دیگران، اجتماعی شدن و کمک به زندگی آینده کودک ضرورت دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *